Sprawdź status ESTA
Wiadomości, informacje i pomoc dotyczące ESTA.

Czym jest zautomatyzowana kontrola paszportowa (APC)?

Zaktualizowano: lis 28, 2023  | Tagi: APC, Ochrona lotniska, Uprawnienia ESTA

W ramach ciągłych wysiłków mających na celu lepsze zarządzanie rosnącą liczbą podróżnych na amerykańskich lotniskach, CBP i władze lotnisk współpracowały kilka lat temu w celu uruchomienia programu APC (Automated Passport Control). Ta innowacyjna technologia ma na celu przyspieszenie procesu kontroli podróżnych poprzez zapewnienie samoobsługowych kiosków Automated Passport Control (APC), w których pasażerowie mogą przesłać swoje dane biograficzne i deklarację celną drogą elektroniczną. Od czasu wprowadzenia programu w maju 2013 r. przyczynił się on do skrócenia czasu oczekiwania o 20% do 40%.

Cel kiosków automatycznej kontroli paszportowej (APC)

Głównym celem systemu APC jest zwiększenie produktywności funkcjonariuszy CBP (Customs and Border Protection) poprzez przeniesienie szeregu niezbędnych, ale rutynowych funkcji gromadzenia danych na pasażerów w czasie, gdy w przeciwnym razie staliby oni w długich kolejkach oczekujących na obsługę. Ponieważ kolejki do kiosków APC są zazwyczaj znacznie krótsze, podróżni mogą być szybciej obsługiwani i szybciej ruszać w drogę.

Poza tym, zmniejszając obciążenie pracą funkcjonariuszy CBP, kioski APC są w stanie uwolnić ich do innych obowiązków. Kioski te nie są skomplikowane w użyciu, nie wymagają uiszczania żadnych opłat członkowskich, a proces nie wymaga wstępnej rejestracji. Kolejną korzyścią jest to, że użytkownik nie musi wypełniać formularza deklaracji, ponieważ wszystkie niezbędne pytania są objęte systemem elektronicznym kiosku.

Na czym polega zautomatyzowana kontrola paszportowa?

APC lub Automated Passport Control to program prowadzony przez agencję rządową CBP (Customs and Border Protection). Ma on na celu przyspieszenie procesu wjazdu dla następujących grup osób:

 • Obywatele Stanów Zjednoczonych
 • Legalni stali mieszkańcy Stanów Zjednoczonych
 • Uczestnicy kwalifikujących się programów bezwizowych, takich jak ESTA
 • Obywatele Kanady
 • Niektórzy podróżni posiadający wizę amerykańską.

APC robi to poprzez automatyzację procesu przez główny obszar kontroli Custom and Border Protection. Podróżni mogą korzystać z samoobsługowych kiosków, w których przesyłają dane biograficzne i odpowiadają na pytania.

Należy zwrócić uwagę na następujące kwestie: Nie wiążą się z tym żadne koszty. APC nie wymaga również przystąpienia do żadnego programu ani wstępnej rejestracji. Jeśli chodzi o przetwarzanie danych osobowych, przestrzegane są bardzo wysokie standardy ochrony. Podróżni korzystający z APC cieszą się krótszym czasem oczekiwania, szybszym przetwarzaniem i mniejszym zatłoczeniem.

Jak działa automatyczna kontrola paszportowa?

Wszędzie tam, gdzie zastosowano system APC, kwalifikujący się pasażerowie mogą udać się bezpośrednio do kiosków APC w strefie kontroli paszportowej lotniska, zamiast wypełniać drukowany formularz zgłoszenia celnego. Po przybyciu do kiosku podróżny zostanie poproszony o zrobienie zdjęcia, zeskanowanie paszportu i udzielenie odpowiedzi na kilka pytań związanych z CBP w celu zweryfikowania jego lotu i informacji biograficznych.

Gdy tylko pasażer zakończy ten proces, otrzyma pokwitowanie. Następnie może on zabrać pokwitowanie wraz z paszportem do oficera CBP w celu przeprowadzenia ostatniego etapu kontroli przed otrzymaniem zgody na wjazd do Stanów Zjednoczonych.

Kioski APC umożliwiają jednoczesne przetwarzanie danych grupy osób mieszkających pod tym samym adresem.

Na których lotniskach uprawnieni podróżni mogą korzystać z systemu APC?

Następujące lotniska w USA są obecnie wyposażone w kioski APC. Oczekuje się, że kolejne zostaną dodane w przyszłości:

 • Międzynarodowy port lotniczy Albuquerque (ABQ)
 • Międzynarodowe lotnisko w Edmonton (YEG)
 • Międzynarodowy port lotniczy Newark Liberty (EWR)
 • Międzynarodowy port lotniczy Oakland (OAK)
 • Międzynarodowy port lotniczy Ontario (ONT)
 • Międzynarodowy port lotniczy Filadelfia (PHL)
 • Międzynarodowy port lotniczy Salt Lake City (SLC)
 • Międzynarodowy port lotniczy St. Petersburg-Clearwater (PIE)
 • Międzynarodowy port lotniczy Stewart (SWF)
 • Międzynarodowy port lotniczy T.F. Green (PVD)
 • Port morski Vancouver (YHC)

Jak podróżny może skorzystać z kiosku APC?

Aby rozpocząć, uprawniony podróżny musi aktywować ekran i wybrać rodzaj dokumentu podróży. Następnym krokiem jest zeskanowanie tego dokumentu i wybranie powodu podróży do Stanów Zjednoczonych. Następnie należy pobrać odciski palców i zrobić sobie zdjęcie oraz odpowiedzieć na kilka pytań. Następnie system przesyła te informacje do CBP, gdzie przeprowadzana jest standardowa ocena ryzyka. Po jej zakończeniu urządzenie wydrukuje pokwitowanie.

Gdy tylko podróżny skończy pracę w kiosku APC, powinien zabrać swój dokument podróży, wydrukowane pokwitowanie i kartę pokładową (w stosownych przypadkach) do funkcjonariusza CBP, który zweryfikuje wszystko przed wydaniem ostatecznej odprawy.

Kto kwalifikuje się do korzystania z systemu automatycznej kontroli paszportowej?

Obywatele i legalni stali rezydenci Stanów Zjednoczonych, obywatele Kanady, uczestnicy kwalifikującego się programu VWP (Visa Waiver Program) oraz podróżni, którzy wjeżdżają do USA z wizą D, C1/D lub B1/B2, mogą korzystać z kiosków APC.

Czy posiadacze karty stałego rezydenta USA, karty przekroczenia granicy USA, wizy USA i podróżni VWP (Visa Waiver Program) - w tym posiadacze paszportów ESTA, którzy wcześniej wjechali do Stanów Zjednoczonych w ramach tego systemu - mogą korzystać z APC?

Tak, podróżni ci mogą korzystać z APC i przejdą przez podobną procedurę kiosku APC, jak opisano powyżej. Będą jednak musieli przejść przez nieco inny proces pobierania odcisków palców i zdjęć. Na tym etapie należy zauważyć, że odwiedzający ESTA mogą pozostać w Stanach Zjednoczonych tylko przez 90 dni lub krócej.

Czy podróżni korzystający z kiosku APC nadal muszą wypełniać formularz deklaracji celnej?

Nie, nie jest to konieczne. Podróżny będzie mógł elektronicznie odpowiedzieć na te pytania podczas wizyty w kiosku APC. Następnie informacje te zostaną zweryfikowane ustnie przez funkcjonariusza CBP. Jeśli wypełniłeś już formularz deklaracji CBP, a funkcjonariusz CBP poinformuje Cię, że nie jest on już potrzebny, poproś funkcjonariusza o zniszczenie formularza.

Czy będę w stanie odpowiedzieć na pytania w kiosku APC w moim języku?

Obecnie w kioskach APC dostępne są następujące języki: Angielski, francuski, hiszpański, włoski, holenderski, koreański, chiński (uproszczony/tradycyjny), niemiecki i japoński.

Jakie są warunki wstępne dokonania transakcji w kiosku APC?

Poniżej znajduje się lista warunków wstępnych wymaganych do pomyślnego przetworzenia w kiosku APC:

 • Podróżny powinien posiadać nadający się do odczytu maszynowego, ważny paszport amerykański, kanadyjski lub kwalifikujący się do programu Visa Waiver, amerykańską kartę przekraczania granicy (U.S. Border Crossing Card - BCC), amerykańską wizę lub amerykańską kartę LPR.
 • Jeśli podróżny posiada kanadyjski paszport, nie powinien on stracić ważności w ciągu najbliższych 180 dni.
 • Data wygaśnięcia paszportów Visa Waiver Program nie powinna przypadać w ciągu najbliższych 90 dni.
 • Nie jest konieczne posiadanie pisemnej karty deklaracji.
 • Zielone światło musi być włączone
 • Kiosk musi wyświetlać ekran powitalny.

Więcej często zadawanych pytań dotyczących kiosków APC

Q. Czy system APC wykorzystuje bezpieczną technologię?

A. Tak. System APC nie przechowuje żadnych danych osobowych. Odpowiedzi podróżnych na pytania dotyczące deklaracji i informacje o ich dokumentach podróży są przesyłane między kioskiem a CBP (Customs and Border Protection) za pośrednictwem bezpiecznego systemu, który wykorzystuje protokoły szyfrowania wysokiego poziomu, podobnie jak w przypadku przesyłania informacji przez funkcjonariusza CBP z jednej z kabin.

Q. Dlaczego moje zdjęcie musi zostać zrobione?

A. Zdjęcie podróżnego musi zostać zrobione, aby umożliwić DVO (urzędnikowi ds. weryfikacji dokumentów) potwierdzenie, że pokwitowanie deklaracji dotyczy tej samej osoby, która skorzystała z kiosku APC oraz że zdjęcie na pokwitowaniu i dokumencie podróży są zgodne. W przypadku osób podróżujących w ramach Programu Ruchu Bezwizowego, które posiadają ważne zezwolenie ESTA i ponownie wjeżdżają do Stanów Zjednoczonych, zdjęcie jest niezbędne, aby program wizyt w USA monitorowany przez CBP był aktualny.

Q. Czy kiosk APC może przetworzyć paszport, którego data ważności została tymczasowo przedłużona?

A. Nie, nie będzie to możliwe. Podróżni z takim tymczasowym przedłużeniem będą musieli zostać obsłużeni przez funkcjonariusza CBP w jednym z kiosków.

Q. Czy wygasła karta LPR lub taka, która została przedłużona na pewien okres, nadal będzie działać w jednym z kiosków APC?

A. Nie, nie jest to możliwe. Kiedy MRZ (strefa odczytu maszynowego) karty LPR jest skanowana, maszyna nie może odczytać zawartości ciągu. W takim przypadku, a także w przypadku kart, których ważność wygasła, kiosk poprosi użytkownika o udanie się do budki CBP.

Q. Czy kioski mogą przetwarzać uszkodzone dokumenty podróży?

A. Ogólnie rzecz biorąc, powinno być możliwe przetwarzanie uszkodzonych dokumentów podróży, pod warunkiem, że dwie linie kodu pojawiające się na dole strony głównej pozostaną czytelne.

Q. Co powinienem zrobić, jeśli mój dokument podróży nie skanuje się poprawnie?

A. Spróbuj zeskanować go ponownie lub udaj się do innego kiosku. Jeśli problem nie ustąpi, wykonaj następujące czynności:

 • Włóż dokument podróży stroną MRZ do dołu.
 • Dociśnij dokument do tylnej części skanera, trzymając go płasko.
 • Jeśli problem nadal występuje, spróbuj przesunąć dokument podróży jak najdalej w kierunku lewego rogu.