Sprawdź status ESTA
Wiadomości, informacje i pomoc dotyczące ESTA.

Czym jest program SENTRI?

Zaktualizowano: lis 28, 2023  | Tagi: SENTRI, ESTA Doświadczenie

SENTRI, lub jeśli ktoś woli pełną nazwę, The Secure Electronic Network for Travelers' Rapid Inspection, to amerykański program prowadzony przez CBP (Customs and Border Protection). Głównym celem tego programu jest ułatwienie szybkiej odprawy po przybyciu do USA podróżnym niskiego ryzyka, którzy zostali już wstępnie zatwierdzeni.

Program umożliwia uczestnikom wjazd do kraju na południowych lądowych przejściach granicznych poprzez korzystanie z dedykowanych głównych pasów ruchu. Jak już wspomniano, podróżni, którzy chcą wziąć udział w tym programie, muszą zostać wstępnie zatwierdzeni. Przed przyjęciem do programu SENTRI należy przygotować się na osobistą rozmowę kwalifikacyjną i bardzo dokładne sprawdzenie przeszłości.

Jakie są korzyści z programu SENTRI?

Członkostwo w programie SENTRI umożliwia podróżnym znaczne skrócenie czasu oczekiwania w wyznaczonym porcie wjazdu. Jest to możliwe, ponieważ członkowie programu SENTRI mogą

 • korzystać z dedykowanych pasów przetwarzania na południowych lądowych przejściach granicznych z Meksykiem)
 • korzystać z kiosków Global Entry przy wjeździe do USA drogą lotniczą*
 • korzystać z pasa NEXUS, gdy wjeżdżają do USA z Kanady na lądowym przejściu granicznym.

* Obywatele Meksyku, którzy są członkami programu SENTRI, muszą ubiegać się o Global Entry za pośrednictwem programu Trusted Traveler.

Kto powinien rozważyć uzyskanie przepustki SENTRI?

Następujące typy podróżnych mogą najwięcej zyskać na ubieganiu się o przepustkę SENTRI:

[1] Osoby, które mieszkają w pobliżu granicy amerykańsko-meksykańskiej i często ją przekraczają.

Nierzadko trzeba czekać godzinami, aby przekroczyć międzynarodową granicę lądową między tymi dwoma krajami. Jeśli ty i twoi towarzysze macie przepustki SENTRI, możecie wyeliminować wiele godzin oczekiwania w długich kolejkach na tych przejściach granicznych.

Biorąc pod uwagę, że SENTRI został stworzony głównie dla osób, które muszą często przekraczać granicę USA-Meksyk, większość centrów rekrutacyjnych znajduje się w miastach położonych w pobliżu tej granicy. Obecnie istnieje 11 takich centrów:

 • Kalifornia: San Diego i Calexico
 • Teksas: Hidalgo, El Paso, Laredo i Brownsville
 • Arizona: Tucson, Phoenix, Nogales, Douglas i San Luis[2].

[2] Osoby, które wkrótce wyruszą w kilka podróży po Meksyku

Jeśli w niedalekiej przyszłości zamierzasz odbyć kilka podróży między Meksykiem a Stanami Zjednoczonymi, złożenie wniosku o kartę SENTRI może być warte wysiłku i pieniędzy. Pamiętaj jednak, że najpierw będziesz musiał odwiedzić jedno z centrów rejestracji wspomnianych powyżej.

Jakie są wymagania kwalifikacyjne do programu SENTRI?

Dobrą wiadomością jest to, że program Secure Electronic Network For Travelers Rapid Inspection nie ma wymagań dotyczących wieku ani obywatelstwa. Kandydaci, którzy nie ukończyli jeszcze 18 lat, muszą jednak uzyskać zgodę rodzica lub opiekuna prawnego na przystąpienie do programu SENTRI.

Możesz nie zostać dopuszczony do udziału w programie SENTRI, jeśli

 • podasz niekompletne lub nieprawdziwe informacje w swoim zgłoszeniu
 • kiedykolwiek zostałeś uznany za winnego naruszenia jakichkolwiek przepisów imigracyjnych, celnych lub rolniczych w jakimkolwiek kraju
 • kiedykolwiek zostałeś uznany za winnego popełnienia przestępstwa
 • Posiadać nieuregulowane nakazy lub oczekujące zarzuty karne, w tym za prowadzenie pojazdu pod wpływem substancji odurzającej
 • Nie zostałeś zatwierdzony, gdy ubiegałeś się o zakup broni palnej
 • zostały ułaskawione za przestępstwo w jakimkolwiek kraju
 • nie są dopuszczeni do USA zgodnie z obowiązującymi przepisami imigracyjnymi. Obejmuje to wnioskodawców, którzy zatwierdzili zwolnienia z dokumentacji zwolnienia warunkowego lub niedopuszczalności
 • są obecnie przedmiotem dochodzenia prowadzonego przez lokalne, stanowe lub federalne organy ścigania
 • Nie są w stanie przekonać CBP o swoim niskim statusie ryzyka.

Jak wygląda proces składania wniosku SENTRI?

Zanim złożysz wniosek o przystąpienie do programu SENTRI, zapoznaj się z powyższymi wymaganiami kwalifikacyjnymi, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś.

Sam proces składania wniosku jest dość prosty i obejmuje tylko kilka kroków:

 1. Zacznij od utworzenia konta TTP (Trusted Traveler Program System). Nie można korzystać z cudzego konta TTP. Niezależnie od wieku, musisz mieć własne konto.
 2. Po utworzeniu konta TTP zaloguj się i sfinalizuj wniosek. Należy pamiętać, że każdy wniosek wymaga uiszczenia bezzwrotnej opłaty.
 3. Po otrzymaniu wniosku i odpowiedniej opłaty CBP przejrzy go, aby upewnić się, że spełniasz wszystkie wymagania. W przypadku warunkowego zatwierdzenia wniosku, otrzymasz instrukcje, jak umówić się na spotkanie w jednym z centrów rekrutacyjnych SENTRI. Każdy kandydat musi wziąć udział w rozmowie kwalifikacyjnej, nawet jeśli nie ukończył 18 lat.
 4. Na rozmowę w jednym z centrów rekrutacyjnych SENTRI należy zabrać ze sobą paszport, a także inny dokument tożsamości, taki jak dowód osobisty lub prawo jazdy. Legalni stali rezydenci będą również musieli okazać swoje karty stałego pobytu. Oprócz tego należy również przynieść dokumenty rejestracyjne pojazdu, a także dowód ubezpieczenia samochodowego w USA przez firmę, która jest prawnie upoważniona do zapewniania ubezpieczenia samochodowego w USA.

Co zrobić po otrzymaniu karty SENTRI?

Jeśli Twój wniosek SENTRI zostanie zatwierdzony po rozmowie kwalifikacyjnej, otrzymasz kartę RFID (Radio Frequency Identification), która identyfikuje Cię jako członka programu SENTRI.

Jak aktywować kartę SENTRI?

Aby aktywować kartę SENTRI, wystarczy zalogować się na swoje konto GOES (Global Online Enrollment System). Po zalogowaniu przejdź do sekcji Członkostwo w programie, znajdź przycisk "Aktywuj kartę członkowską" i kliknij go. To nie może być prostsze.

Jak korzystać z karty SENTRI?

Kiedy dotrzesz do przejścia granicznego, upewnij się, że znajdujesz się na pasie SENTRI. System automatycznie zidentyfikuje Twój pojazd, a także tożsamość wszystkich jego pasażerów. Odbywa się to w następujący sposób:

 • Po przybyciu na miejsce system odczyta numer pliku karty RFID
 • Następnie wyszuka informacje o użytkowniku i wyświetli je na ekranie komputera funkcjonariusza CBP.
 • Następnie funkcjonariusz zweryfikuje Twoje dane i albo otrzymasz zgodę, albo zostaniesz poproszony o poddanie się dodatkowej kontroli.

Często zadawane pytania dotyczące SENTRI

Q. Mieszkam w Meksyku. Czy mogę ubiegać się o kartę SENTRI?

A. Każdy, kto jest obywatelem lub stałym rezydentem Stanów Zjednoczonych lub Meksyku, może złożyć wniosek. Karta SENTRI będzie jednak wydawana tylko wstępnie zatwierdzonym podróżnym o niskim ryzyku, których dane osobowe zostały dokładnie sprawdzone zarówno przez amerykańskie, jak i meksykańskie organy ścigania i agencje kontroli granicznej.

Q. Jak długo potrwa zatwierdzenie mojej karty SENTRI?

A. Rozpatrzenie wstępnego wniosku nie powinno zająć więcej niż 20-30 minut. Warunkowe zatwierdzenie wniosku może jednak potrwać nawet 6 tygodni. Zaplanowanie obowiązkowej rozmowy kwalifikacyjnej może również zająć kilka tygodni lub miesięcy.

Q. Jak długo ważna jest karta SENTRI?

A. Legitymacja SENTRI jest ważna przez okres pięciu lat od daty jej wydania, zanim będzie musiała zostać odnowiona.

Q. Kiedy SENTRI będzie lepszą opcją niż Global Entry?

A. SENTRI będzie szczególnie przydatna dla osób, które regularnie odwiedzają Kanadę lub Meksyk samochodem. Kosztuje więcej, ale oferuje więcej korzyści niż Global Entry. Jeśli nie podróżujesz regularnie samochodem do Kanady lub Meksyku, ale dużo podróżujesz za granicę, Global Entry może być lepszym wyborem, ponieważ opłata za aplikację jest niższa niż w przypadku SENTRI.

Q. Czy będę mógł przejechać cudzym samochodem przez pas SENTRI?

A. Krótka odpowiedź brzmi: nie, nie będziesz mógł tego zrobić. Pojazd musi być prowadzony przez osobę, która jest członkiem programu TTP (Trusted Traveler Program). Kierowca musi mieć przygotowaną swoją kartę SENTRI, kartę Global Entry lub kartę NEXUS.

Q. W jaki sposób SENTRI odnosi się do ESTA?

A. Dla tych, którzy się kwalifikują, ESTA jest w istocie znacznie szybszą alternatywą dla ubiegania się o wizę amerykańską. Podczas gdy uzyskanie wizy może zająć sześć miesięcy lub dłużej, ESTA jest zazwyczaj zatwierdzana w ciągu 72 godzin. Ważne jest jednak, aby zrozumieć, że ESTA nie gwarantuje, że zostaniesz wpuszczony do Stanów Zjednoczonych.

Tylko obywatele krajów VWP (Visa Waiver Program) mogą ubiegać się o ESTA - a Meksyk nie jest częścią Visa Waiver Program. W tym miejscu pojawia się program SENTRI. Został on wprowadzony specjalnie w celu przyspieszenia i zmniejszenia uciążliwości przekraczania granicy między tym krajem a Stanami Zjednoczonymi.

Q. Czy przepustka SENTRI jest warta swojej ceny?

A. Osoby, które nie mieszkają zbyt daleko od najbliższego centrum rejestracji SENTRI i które przekraczają granicę USA-Meksyk kilka razy w roku, zdecydowanie powinny rozważyć zakup przepustki SENTRI. Chociaż dość wysoka opłata w wysokości 122,25 USD za osobę jest najwyższa ze wszystkich programów Trusted Traveler, zaoszczędzisz sobie wielu godzin czekania w długich kolejkach na granicy amerykańsko-meksykańskiej. Co więcej, korzyści płynące z TSA PreCheck®, Global Entry i korzystania z pasów NEXUS mogą sprawić, że całe ćwiczenie będzie jeszcze bardziej opłacalne.