Sprawdź status ESTA
Wiadomości, informacje i pomoc dotyczące ESTA.

Co to jest TSA pre?

Zaktualizowano: lis 28, 2023  | Tagi: Ochrona lotniska, przetwarzanie ESTA

Pandemia koronawirusa wstrzymała wszystkie podróże z wyjątkiem niezbędnych, ale gdy wracamy do normalności, lotniska są bardziej zatłoczone niż kiedykolwiek. Choć ponowne planowanie podróży jest ekscytujące, istnieje aspekt, który może być irytujący - kontrola bezpieczeństwa. Zdejmowanie paska, kurtki i butów, oprócz rozpakowywania bagażu podręcznego, jest ostatnią rzeczą, o którą chcesz się martwić przed wejściem na pokład samolotu.

Na szczęście istnieje teraz rozwiązanie: TSA PreCheck®. Ale czy TSA PreCheck® naprawdę się opłaca? Niezależnie od tego, czy planujesz kolejną podróż służbową, czy wakacje, czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

Czym jest TSA PreCheck®?

TSA PreCheck® to program opracowany przez Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego Stanów Zjednoczonych, który ma na celu usprawnienie i uproszczenie procesu kontroli bezpieczeństwa pasażerów linii lotniczych. Jak już zapewne wiesz, kolejki do kontroli bezpieczeństwa są wąskim gardłem ze względu na wszystkie kontrole przeprowadzane przed lotem.

Rząd Stanów Zjednoczonych ustanowił TSA PreCheck®, aby umożliwić określonym podróżnym, którzy przeszli rygorystyczną kontrolę przez Administrację Bezpieczeństwa Transportu, dostęp do przyspieszonych linii kontroli bezpieczeństwa zamiast zwykłych ustaleń dotyczących kontroli bezpieczeństwa. W rezultacie kontrole TSA PreCheck® są znacznie szybsze - pasażerowie zarejestrowani w TSA PreCheck® zwykle przechodzą przez kontrolę bezpieczeństwa w mniej niż pięć minut.

Jak działa TSA PreCheck®?

Program TSA PreCheck® jest dostępny wyłącznie na lotniskach w Stanach Zjednoczonych dla lotów krajowych, a także dla podróżnych, którzy wracają do USA z zagranicy i muszą połączyć się z lotem krajowym. Podobny program, Global Entry, został ustanowiony dla osób podróżujących za granicę. TSA PreCheck® nie jest jeszcze dostępny na każdym lotnisku, ale sytuacja szybko się zmienia. Według ostatnich danych, ponad 80 linii lotniczych i 200 lotnisk posiada punkty TSA PreCheck®.

Czy mogę ubiegać się o TSA PreCheck®?

Aplikacja TSA PreCheck® jest dostępna tylko dla obywateli Stanów Zjednoczonych, obywateli Stanów Zjednoczonych i posiadaczy Zielonej Karty (legalnych stałych rezydentów). Pięcioletnie członkostwo kosztuje 85 USD. Nie każdy kwalifikuje się do programu: przyczyny odmowy obejmują podanie niepełnych lub nieprawdziwych informacji, naruszenie przepisów bezpieczeństwa, przestępstwa kryminalne i inne czynniki.

Po zatwierdzeniu wniosku będziesz mógł korzystać z dedykowanych, krótszych linii w punktach kontroli bezpieczeństwa na lotniskach. Nie będziesz musiał zdejmować kurtki, butów ani paska; będziesz mógł również zostawić laptopy i płyny w torbie podręcznej. Jak widać, korzystając z TSA PreCheck® można zaoszczędzić czas i uniknąć stresu.

Czy nadal potrzebuję paszportu i ESTA, aby podróżować z TSA PreCheck®?

Podróżni z krajów członkowskich Programu Ruchu Bezwizowego, którzy są członkami Global Entry, nadal będą potrzebować ważnego paszportu i ESTA (Elektronicznego Systemu Autoryzacji Podróży) lub wizy.

GlobalEntry, SENTRI i NEXUS umożliwiają niektórym obywatelom innych krajów złożenie wniosku. Więcej informacji na temat wszystkich programów można znaleźć tutaj. Ponadto obywatele następujących krajów mogą ubiegać się o Global Entry. Mogą oni również kwalifikować się do korzyści płynących z TSA PreCheck®, choć nie mogą bezpośrednio ubiegać się o udział w tym programie.

 • Argentyna
 • Kolumbia
 • Niemcy
 • Indie
 • Panama
 • Singapur
 • Korea Południowa
 • Szwajcaria
 • Tajwan
 • Wielka Brytania

Ponadto mieszkańcy i obywatele Meksyku i Kanady są uprawnieni do korzystania z Global Entry, gdy zarejestrują się w NEXUS. Jednak tylko obywatele Stanów Zjednoczonych i posiadacze Zielonej Karty kwalifikują się do CLEAR.

Niektóre osoby mogą zostać automatycznie wykluczone z różnych programów Trusted Traveler. Zostaniesz zdyskwalifikowany, jeśli:

 • nie dostarczysz służbom celnym i granicznym dowodów potwierdzających status niskiego ryzyka
 • podasz niekompletne lub nieprawdziwe dane podczas składania wniosku
 • Masz wyrok skazujący lub oczekujące nakazy lub zarzuty karne przeciwko tobie (w tym jazda pod wpływem alkoholu)
 • naruszył jakiekolwiek przepisy imigracyjne, celne lub rolne
 • podlegają dochodzeniu prowadzonemu przez lokalne, stanowe lub federalne organy ścigania
 • nie mogą wjechać do Stanów Zjednoczonych na mocy przepisów imigracyjnych.

Jak zapisać się do TSA PreCheck®, Global Entry, CLEAR lub NEXUS?

Wnioski o TSA PreCheck®, Global Entry lub NEXUS składa się online, odwiedzając portal Trusted Traveler. Proces składania wniosku obejmuje podanie danych osobowych w celu umożliwienia Departamentowi Bezpieczeństwa Wewnętrznego Stanów Zjednoczonych przeprowadzenia sprawdzenia przeszłości. Ponadto, jeśli ubiegasz się o NEXUS, Kanadyjska Agencja Służb Granicznych przeprowadzi podobną kontrolę bezpieczeństwa.

Po pomyślnym przeprowadzeniu kontroli przeszłości przez Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego należy umówić się na bezpośrednią rozmowę kwalifikacyjną. Centra rejestracji do TSA PreCheck® znajdują się na wielu lotniskach i w lokalizacjach w całych Stanach Zjednoczonych. W przeciwieństwie do nich, centra rejestracji Global Entry znajdują się zazwyczaj na lądowych przejściach granicznych i międzynarodowych lotniskach. Z tego powodu większość wnioskodawców uważa, że ukończenie procesu rozmowy kwalifikacyjnej dla TSA PreCheck® jest bardziej dostępne niż w przypadku programu Global Entry.

Ponadto, ponieważ dostępnych jest mniej lokalizacji do przeprowadzenia rozmów kwalifikacyjnych w ramach programu Global Entry, niektóre osoby decydują się na złożenie wniosku o TSA PreCheck®. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej, zarówno w przypadku PreCheck®, jak i Global Entry, urzędnik DHS sprawdzi, czy informacje są dokładne i zrobi zdjęcie. Przetworzy również odciski palców, które są wykorzystywane do weryfikacji tożsamości w kioskach Global Entry po przyjeździe z zagranicy.

Global Entry oferuje dodatkową opcję znaną jako "rejestracja po przyjeździe". W ramach rejestracji po przyjeździe podróżni, którym przyznano warunkowe zatwierdzenie, mogą ukończyć rozmowę kwalifikacyjną po przybyciu do Stanów Zjednoczonych. Opcję tę oferuje ponad 60 lotnisk, w tym 15 lotnisk międzynarodowych.

Jak ubiegać się o TSA PreCheck®

Aby uzyskać dostęp do szybszych punktów kontroli bezpieczeństwa, każda osoba powyżej 12 roku życia musi złożyć wniosek o TSA PreCheck®. Dzieci w wieku poniżej 12 lat mogą uzyskać dostęp do PreCheck®, jeśli podróżują z uprawnionym rodzicem. Wniosek należy złożyć online; jego wypełnienie zajmuje około pięciu minut i wiąże się z bezzwrotną opłatą w wysokości 85 USD.

 • Zaplanuj spotkanie - drugi etap składania wniosku odbywa się twarzą w twarz, a do wyboru jest ponad 380 dostępnych centrów rekrutacyjnych.
 • Sprawdź, co musisz przynieśćna rozmowę kwalifik acyjną - Jak wspomniano powyżej, TSA zweryfikuje Twoją tożsamość za pomocą odcisków palców. Będziesz musiał przynieść wydany przez rząd dokument tożsamości ze zdjęciem; w niektórych przypadkach może być wymagane okazanie dowodu obywatelstwa, na przykład paszportu. Narzędzie online na stronie Wymagane dokumenty w witrynie Universal Enroll wyjaśni, jakie dokumenty należy przynieść.
 • Oczekiwaniena zatwierdzenie wniosku - większość wnioskodawców otrzyma swój Known Traveler Number od trzech do pięciu dni po wizycie. Po zatwierdzeniu wniosku otrzymasz numer KTN. Zachowaj ten numer, ponieważ będzie on potrzebny podczas rezerwacji lotów. Jeśli jednak zgubisz lub zgubisz numer, możesz go łatwo wyszukać i odzyskać online.
 • Sprawdź swoją kartę pokładową - podczas odprawy na lotnisku lub drukowania karty pokładowej powinieneś być w stanie zobaczyć wskaźnik TSA PreCheck®. Teraz możesz ominąć długie kolejki i udać się bezpośrednio do punktów TSA PreCheck®.

Czy TSA PreCheck® się opłaca?

Dla każdego, kto lata regularnie, opłata w wysokości 85 USD jest warta swojej ceny, oszczędzając pięć lat długiego oczekiwania w punktach kontroli bezpieczeństwa i irytacji związanej z koniecznością zdejmowania butów i odzieży. Podróżujące rodziny, zwłaszcza te z małymi dziećmi, znacznie skorzystają na TSA PreCheck®. Ponadto niektóre karty kredytowe z nagrodami za podróże przyznają kredyt na zwrot opłaty za wniosek TSA PreCheck®. Niektóre z najpopularniejszych kart uczestniczących w tym programie to American Express Platinum Card i Capital One Venture Rewards Card. Istnieje wiele innych, więc sprawdź w swoim banku.